Pri diagnostike problémového správania jedinca je potrené určiť jeho kauzu a následne na nej pracovať. Hodnotia sa – fyzická, kognitívna, emotívna a motivačná stránka jedinca.
Fyzická stránka – ak je kauzou neprimeraného správania, v prvom rade je potrebné konzultácia problému s veterinárnym lekárom.
Emotívna stránka – prehodnocujú sa aké emócie a aké pocity prevládajú u jedinca
- radosť – úzkosť,
- zvedavosť – strach,
- hravosť – obavy,
- spokojnosť – hnev
stupeň emočnej aktivácie /arousal/
to nám určí schopnosť koncentrácie, náladu alebo vôľu/chuť na určitú aktivitu
– je to stupnica, ktorá sa pohybuje od nudy, pocitu vnútornej prázdnoty, depresie po rozrušenie nervozitu, prudkosť a impulzivitu.
Kognitívna – prehodnocujú sa skúsenosti a schopnosti daného jedinca, ako sú uložené v jeho pamäti z emotívneho pohľadu a aké sú jeho mentálne schopnosti a flexibilita
Motivačná – určuje ju predispozícia plemena, to znamená čo vyhľadáva daný jedinec vo svete, čo ho zaujíma a v čom vie realizovať svoj talent, čo ho baví a čo ho napĺňa. Prevaha niektorých motivácii, ich nadmerný prejav alebo nesúlad privádza jedinca k nespokojnosti a frustrácii.
V neposlednom rade je potrebné posúdenie
- prostredia v ktorom pes žije (či je súčasťou rodiny, žije na rodinnom dvore, v sťaženom objekte, útulok…)
- prehodnotenie relačnej dimenzie(typ vzťahu) s majiteľom, ostatnými členmi rodiny alebo inou zodpovednou osobou.
Na základe týchto informácii sa vyhodnotia „silné“ a „slabé“ stránky psíka a bude zostavený pedagogický projekt v súlade s požiadavkami majiteľa.